Frissítve: 2020.03.26.
A COVID-19 vírusjárvány megfékezésére hozott intézkedések nagy hatással van a vállalkozások működésére, felmerülnek a bizonytalanság kérdései a felső vezetőkben és a munkavállalókban egyaránt. A gyors áttervezési folyamatok segítésére összeszedtünk néhány fontos szabályt, mely talán elősegíti a rövid- és hosszútávú döntéseket.
A karantén esetén fennáll a táppénz lehetősége az alábbiak szerint (ebben még nem volt változás):
A táppénz intézménye mindkét esetben lehetőség, nem kötelező érvényű.
A táppénz mértéke:
[Forrás: www.nnk.gov.hu]
Egyéni önkéntes karantén: csak a munkáltató és munkavállaló közös megegyezése alapján lehetséges. Ebben az esetben nem jár a táppénz, hanem a felek által közösen kialkudott díjat fizeti meg munkáltató a munkavállalónak. Megegyezés hiányában a munkavállaló saját döntése alapján való távol maradása szerződésszegésnek minősül, kivéve ha munkáltató nem tudja biztosítani az egészséges munkavégzés feltételeit.
Távoli munkavégzést munkáltató egyoldalúan is elrendelhet, de a munkavégzéshez szükséges eszközöket munkáltató köteles biztosítani. A home-office munkavégzést érdemes belső szabályzatban rögzíteni, és erre vonatkozóan külön egyezséget kötni a munkavállalóval a feltételekről (például változik a munkavégzés helye, amitől csak megegyezés esetén lehet eltérni). Az MT szerint max. 44 munkanapra lehet „eltérő” foglalkoztatást alkalmazni.
A kormány 47/2020 (III.18) kormenyrendeletben hozott intézkedései megjelentek a 47. számú Magyar Közlönyben, melyet mellékelünk. Eszerint a gazdasági hatások enyhítésére első lépésként az alábbi változások léptek hatályba 2020.03.19. naptól.
Eredeti hírlevelünket frissítjük az előbb említett intézkedések módosításaival, mely 61/2020 (III.23.) kormányrendeletben jelent meg és az 51. számú Magyar Közlönyben került kihirdetésre 2020.03.24. napi hatálybalépéssel.
Az adós fizetési haladékot kap a hitelezőtől a tőke- kamat, illetve díjfizetési kötelezettségre 2020. december 31-ig. A szerződés futamideje a fizetési monatórium idejével meghosszabbodik, azaz nincs szó elengedésről. A rendelkezés nem zárja ki a magánszemélyek vagy szervezetek adósságát, sem nem emel ki ágazatokat, azaz mindenkire vonatkozik (kivéve az állam, az önkormányzat és az MNB által felügyelt szervek). Viszont a rendeletben kikötik, hogy ez akkor él, ha a szerződésben „a felek eltérően nem rendelkeznek”. Azaz kiemelt figyelmet kell szentelni a konkrét szerződés felülvizsgálatára.
Az új fogyasztói hitelek (melyhez nem tartozik zálogjog) teljes hiteldíj mutatója maximum a jegybank alapkamat +5% lehet. Ez jelenleg 5,9% THM.
Főtevékenységként bizonyos szolgáltatásokat nyújtó ágazatokat a kormány kiemelt és rájuk speciális előírást fogalmaztak meg. Az érintett ágazatok és tevékenységek:
A fenti tevékenységeket akkor lehet főtevékenységnek tekinteni, ha 2020.03.24 napját megelőző 6 hónapon belül a legtöbb bevétele (de legalább a bevételének 30%-a) ebből származott. Nem a vállalkozás jegyzett főtevékenysége számít, hanem a 2019. szeptember – 2020. február havi tényleges árbevétel a fenti tevékenységi kódok alapján.
A megfogalmazott intézkedések:
Az alábbi tevékenységek vonatozásában a kisadózók mentesülnek a kata megfizetése alól 2020. márciustól - júniusig, összesen 4 hónapra. Ez először 2020. április 12-én lenne esedékes. Az érintett tevékenységek:
A mentesülés a fenti tevékenységek végzése esetén fennáll, nem csak a főtevékenységet kell figyelni. Ezt a kedvezményt az kisadózó alkalmazhatja, aki 2020. februárban már a kata hatálya alá tartozott. Mindegy, hogy főállású vagy mellékállású, a feltétel az, hogy eddig is kisadózó volt.
A korábbi (2020. március 1. előtt esedékes) adótartozásra az adóhatóság 10 havi részletfizetést és pótlékmentességet ad, melyet a veszélyhelyzet megszűnésének negyedévét követő hónaptól kell megfizetni (a hónapot követő 12. napig).
A mentesítés nem befolyásolja a TB ellátásokra való jogosultságot és az ellátások összegét.
Ez az előírás csak a turisztika, vendéglátóipar, szórakoztatás, szerencsejáték, filmipar, előadóművész, rendezvényszervező, sportszolgáltatás főtevékenységet végző ágazatokra vonatkozik:
A nem lakás céljára szolgáló helység bérleti szerződését 2020. június 30-ig nem lehet felmondani, valamint a bérleti díj összege nem emelhető (akkor sem, ha a bérleti szerződés erre lehetőséget ad).
A 47/2000 (III.18.) KR tartalmazza ezt az intézkedést, de az ezt módosító 61/2000 (III.23) KR erre vonatkozóan nem pontosította az érintett iparágakat, illetve a jogszabály módosítás nem helyezte hatályon kívül ezt az intézkedést. Eszerint hatályos, de jelenleg nem tudjuk a fentinél pontosabban behatárolni az ágazati szereplőket.
A gyermek gondozására, nevelésére tekintettel nyújtott egészségbiztosítási és családtámogatási ellátásokra való jogosultság 2020.03.24-től meghosszabbodik, a GYED, GYES, GYET ellátás a veszélyhelyzet megszüntetéséig továbbra is folyósításra kerül. Ez idő alatt további ellátás/támogatás nem igényelhető. Kivétel képez ez alól az az eset, ha a szülő átveszi a nagyszülőtől a GYED, GYES jogosultságot. [58/2020 (III.23.) KR, 59/2020 (III.23.) KR]
Az 52/2020 (III.23) KR szerinti intézkedések:
Az érintéssel használatos bankkártyás fizetések esetében a max. 15.000 Ft értékű vásárlás esetén nem kell alkalmazni a PIN kód használatát. 15 eFt felett továbbra is szükség van az erős-hitelesítésre, azaz a PN kódra. Ezt a könnyítést legkésőbb 2020. április 15-ig bevezetnie kell minden pénzforgalmi szolgáltatónak. [60/2020 (III.23) KR]
A kormány eddigi gazdasági intézkedéseiből úgy látszik – de ez az én személyes véleményem –, hogy nem fogják kitolni az adóbevallások határidejét. Ennek oka, hogy nem lehet eltekinteni a költségvetési bevételektől olyan adózók esetében, akik meg tudják fizetni az esedékes adókat. Ellenben több lehetőséget ajánlanak fizetési nehézségek orvoslására. Nézzük végig a legfontosabb eseteket:
Késve beadott bevallás:
Igazolási kérelem előterjesztésével lehet igazolni a késedelem okát, de fontos, hogy ezt a bevallással egyidejűleg kell beadni. Ok lehet például, ha valaki önhibáján kívül elmulaszt egy határidőt. Ilyenkor az akadály megszűnését követő 15 napon belül kell a bevallást pótolni, az igazolási kérelemmel együtt.
Adóelőleg mérséklés:
Az évközi társasági adó, iparűzési adó, innovációs járulék mérséklésére akkor van lehetőség, ha már előre látható, hogy az idei év adóalapja várhatóan jelentősen elmarad az előző évitől, és ezzel együtt az éves adó is vissza fog esni. A kérelem az adóelőleg esedékességének időpontjáig nyújtható be! Legközelebb az április 20-án esedékes társasági adóelőleg és innovációs járulék előleg tekintetében lehet ez feladat. Ehhez szükség van a vállalkozás éves eredmény tervére.
Adófizetésre részletfizetési vagy halasztási kérelem:
Az adóbevallás benyújtását követően, 10 eFt illeték megfizetésével lehet kérelmezni. Ez akkor engedélyezhető, ha a fizetési nehézség nem a kérelmezőnek róható fel (a vírus erre okot ad). A NAV egyedileg köteles vizsgálni a fizetési nehézség kialakulásának okait és körülményeit, emiatt az eljárás 12-24 hónapra is elhúzódhat. Ha a bevallás benyújtását követő 8 napon belül beadjuk a kérelmet, akkor a jogerős döntés meghozataláig szünetel a végrehajtás, azaz nem indítható inkasszó a vállalkozó bankszámlájára. A „megbízható adózó”-ként nyilvántartott vállalkozás esetében évente egyszer 12 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez az adóhatóság automatikusan, maximum 1,5 mFt összegű tartozásra.
Figyelembe kell azonban venni, hogy bizonyos adókra egyik esetben sem engedélyezhető fizetési könnyítés, így a magánszemélytől levont jövedelemadóra, járulékokra sem.
A járvány veszélyhelyzet kialakulásának gazdasági hatására tett kormányzati intézkedések és hatósági állásfoglalások várhatóan bővülni fognak. A későbbiekben közzétett változásokról mi is tájékoztatást küldünk.
A fenti határidők kormányrendeletben hosszabbíthatók!
Amennyiben kérdése van a fentiekkel kapcsolatban, szívesen állunk rendelkezésére.